W ostatnią, IV Niedzielę Adwentu spotykamy naprawdę niezwykłą osobę. Zobaczcie sami!
"A i ty, dziecię, prorokiem Najwyższego zwać się będziesz, bo pójdziesz przed Panem torując mu drogi; jego ludowi dasz poznać zbawienie, przed odpuszczenie mu grzechów" Łk 1, 76-77
Przez cały adwent, we wszystkich odcinkach Adwentu z DRZEWEM mieliśmy osoby z drzewa genealogicznego, które rzeczywiście mogłyby być jego najbliższą rodziną: dziadkami, pradziadkami itd. Dziś nie dziadek, a kuzyn Chrystusa - Jan Chrzciciel.
Historia 1. Teraz w Kościołach (od 17 grudnia) czyta się Ewangelie dotyczące narodzin Chrystusa. We wtorek będziemy czytać o Zwiastowaniu Najśw. Maryi Pannie, ale jutro przeczytamy to, o czym chcę napisać. Otóż jest to zwiastowanie Zachariaszowi. Archanioł Gabriel zwiastował mu, że jego żona, Elżbieta, urodzi syna, pomimo dosyć niemłodego wieku. Kapłan Zachariasz nie bardzo wierzył i dlatego odebrano mu mowę, na szczęście tylko do dnia Narodzin syna. Po nich wyśpiewał on Benedictus, którego fragment możecie przeczytać powyżej.
Historia 2. W liturgii Kościoła katolickiego wspomina się jedynie trzy narodzenia: Narodzenie Pańskie (25 grudnia), Narodziny Maryi (8 września), a także Narodziny Jana Chrzciciela (24 czerwca). To wskazuje na to, że Jan Chrzciciel jest wielką osobą w Kościele.
Historia 3. Według Ewangelii według św. Mateusza, Jan nosił odzienie z sierści wielbłądziej i pas skórzany około bioder, a jego pokarmem była szarańcza i miód leśny. To do Jana ciągnęły tłumy, aby uzyskać chrzest. To są słowa Jana: [Jezus] was chrzcić będzie Duchem Świętym i ogniem".
Historia 4. Chrzest Pański - jedna z tajemnic Różańca Świętego, gdzie wspominamy Jana Chrzciciela chrzczącego Pana Jezusa. To on był świadkiem słów z nieba: To jest mój Syn umiłowany...
Historia 5. Pan Jezus mówił, że między narodzonymi z niewiast nie ma większego od Jana Chrzciciela.
Historia 6. Święty zginął śmiercią męczeńską, gdy Herod go uwięził, a następnie na życzenie narzeczonej posłał kata, który odciął głowę Janowi (Mt 14, 1-12). Wydarzenie to wspominamy 29 sierpnia.
fot: LINK
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Pamiętaj o podstawowych zasadach Netykiety:
- nie używaj wulgaryzmów
- nie zaczynaj kłótni
- daruj sobie niepotrzebne komentarze
- nie musisz używać wielkich liter
Powodzenia!