8.02.2017

Henryk Sienkiewicz [DNI KULTURY 2017]

Henryk Sienkiewicz
Literacka część Dni Kultury. Dwudziesty czwarty odcinek.

Rok 2016 ogłoszony był  rokiem Henryka Sienkiewicza. Wtedy trochę bardziej poznawaliśmy tego pisarza. Jeśli jednak zmarnowaliście tę okazję, zapraszam do czytania.

W 1846 r. urodził się w Woli Okrzejskiej. Zasłynął jako niezwykły pisarz, pierwszy polski laureat literackiej Nagrody Nobla. W uznaniu wartości jego utworów, obecnie lekturami są dwie jego pozycje, od września będą cztery. W tym poście je omówię.

Oto dwie lektury, które są zatwierdzone obecnie:
W pustyni i w puszczy
Sienkiewicz dość dużo podróżował, zachowały się jego Listy z Afryki. Pokłosiem tej podróży stała się sławna książka W pustyni i w puszczy (1910 r.) o przygodach Stasia i Nel uprowadzonych i przetrzymywanych przez porywaczy.
 
Quo vadis*  
Dokąd idziesz? - to spolszczony tytuł powieści. Uważa się, że to za nią pisarz dostał Nagrodę Nobla, jednak dostał ją za całokształt twórczości. Opowiada o Rzymie za czasów Nerona - prześladowcy chrześcijan.

Do tych we wrześniu dołączą jeszcze:
Janko Muzykant
Smutna opowieść z 1879 r. opowiadająca o chłopcu, który usłyszał dźwięk skrzypiec i gdy chciał je dotknąć, zauważono go i oskarżono o kradzież.

Latarnik 
Nowela z 1881 r. opowiada o latarniku, który czytając Pana Tadeusza zapomniał zaświecić latarni morskiej i przez to rozbiła się łódź.

Dni Kultury epizod 2 (29 stycznia  - 9 lutego 2017) to kilkanaście wpisów na temat architektury, filmów, literatury, teatru itp. Wszystko obraca się wokół kultury polskiej. Zapraszam do czytania!

Wszystkie posty z tej serii znajdziecie tu: DNI KULTURY 2017
*zamiast tej lektury nauczyciel może wybrać inną

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pamiętaj o podstawowych zasadach Netykiety:
- nie używaj wulgaryzmów
- nie zaczynaj kłótni
- daruj sobie niepotrzebne komentarze
- nie musisz używać wielkich liter
Powodzenia!