Kilku polskich kompozytorów
Muzyczna część Dni Kultury. Siedemnasty odcinek.
Pewnie tylko kilka z podanych tu nazwisk będzie znanych, dlatego warto przytoczyć także mniej znanych kompozytorów. Wspomnieć należy także o Związku Kompozytorów Polskich, który zrzesza kompozytorów i muzykologów.
KRZYSZTOF PENDERECKI
Jeden z bardziej znanych i znaczących postaci w muzyce. Napisałem o nim trochę w grudniowo-styczniowej gazecie Robo: gazeta Robo na stronie 10. Oto fragment:
" Jednym z jego bardziej znanych utworów jest Pasja według św. Łukasza (pisana w latach 60. XX wieku). Zagrani ją w 1966 r. z okazji 700-lecia katedry w Munster (Niemcy). W operze bierze udział chór chłopięcy, jak i głosy: sopran, baryton i bas.
Ostatnia kompozycja Pendereckiego to Polonez zagrany w październiku zeszłego roku (2015) podczas inauguracji Konkursu Chopinowskiego."
Gazeta "Robo" nr 36
STEFAN KISIELEWSKI
Poważany kompozytor, ale także publicysta. Pod jego imieniem wydawana jest Nagroda Kisiela. Zmarł w 1991 r. Oto jedna z jego kompozycji:
KRZESIMIR DĘBSKI
Szukając jego kompozycji natrafimy na mnóstwo zagranych do różnych filmów. Oto Polonez husarii, który znalazł się w filmie Ogniem i mieczem:
Dni Kultury epizod 2 (29 stycznia - 9 lutego 2017) to kilkanaście wpisów na temat architektury, filmów, literatury, teatru
itp. Wszystko obraca się wokół kultury polskiej. Zapraszam do czytania!
Wszystkie posty z tej serii znajdziecie tu: DNI KULTURY 2017
Wszystkie posty z tej serii znajdziecie tu: DNI KULTURY 2017
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Pamiętaj o podstawowych zasadach Netykiety:
- nie używaj wulgaryzmów
- nie zaczynaj kłótni
- daruj sobie niepotrzebne komentarze
- nie musisz używać wielkich liter
Powodzenia!