6.02.2017

Muzyka w Polsce [DNI KULTURY 2017]


Muzyka w Polsce
Muzyczna część Dni Kultury. Dwudziesty drugi odcinek.

Dzisiaj nadszedł czas, by powiedzieć o rozwoju / zmianie muzyki przez lata w naszym kraju.

W średniowieczu muzyka służyła tylko jako hymny pochwalne dla Boga i jej rolą było wzbogacenie Mszy Świętych. To w tym okresie narodził się chorał gregoriański - czyli pieśni kościelne. Śpiewane były tzw. jednogłosowo, czyli wszyscy śpiewacy śpiewali to samo. Raczej nie używano instrumentów. Jednym ze znanych Wam zapewne utworów jest Bogurodzica - uznawana za pierwszy hymn Polski.
Renesans przyniósł odmianę nie tylko w sztuce malowanej i rzeźbionej, ale także śpiewanej. W muzyce zaczęły się pojawiać utwory wielogłosowe. Znani kompozytorzy "złotego wieku" to min. Mikołaj z Krakowa, Wacław z Szamotuł, Marcin Leopolita i Mikołaj Gomółka.

 Barok w muzyce to pogłębianie się zmian renesansowych, a także więcej śpiewów operowych, oratoriów i kantat. Polskimi reprezentantami tego okresu są min. Mikołaj Zieleński, Marcin Mielczewski i Adam Jarzębski.
Romantyzm to kolejna epoka, w której muzycy wygłaszali utworami swoje uczucia i myśli. Najwybitniejszymi przedstawicielami tej epoki są Fryderyk Chopin i Stanisław Moniuszko.
Później, w XX wieku sławę zdobyli liczni kompozytorzy, o których także pisałem tu: Polscy kompozytorzy [DNI KULTURY 2017] . Zaczął kształtować się jazz oraz muzyka rozrywkowa. Godny uwagi jest min. Michał Urbaniak:
Dni Kultury epizod 2 (29 stycznia  - 9 lutego 2017) to kilkanaście wpisów na temat architektury, filmów, literatury, teatru itp. Wszystko obraca się wokół kultury polskiej. Zapraszam do czytania!

Wszystkie posty z tej serii znajdziecie tu: DNI KULTURY 2017
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pamiętaj o podstawowych zasadach Netykiety:
- nie używaj wulgaryzmów
- nie zaczynaj kłótni
- daruj sobie niepotrzebne komentarze
- nie musisz używać wielkich liter
Powodzenia!