31.01.2017

Pomnik Mickiewicza [DNI KULTURY 2017]


Pomnik Adama Mickiewicza w Krakowie
Część Dni Kultury o sztukach wizualnych. Szesnasty odcinek.

Kraków w oczekiwaniu na papieża.
Pod pomnikiem Mickiewicza w Krakowie zawsze dzieją się ważne rzeczy - tutaj często umawiają się na spotkania Krakowianie, tutaj zaczynają się zwykle demonstracje, to tego miejsca zwykle szukają turyści, by na tle Mickiewicza zrobić sobie zdjęcie, tu rozpoczyna się słynny konkurs szopek krakowskich. To miejsce było szczególnie poszukiwane i oblegane od rana do nocy (i właściwie od nocy do rana) podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, kiedy młodzi "na zmianę" śpiewali, machali flagami i tańczyli pod pomnikiem. Każdy kraj starał się "zdobyć" pomnik (na zdjęciu).

Projekt pomnika powstał dzięki Teodorowi Rygierowi. Odsłona nastąpiła w 1898 r. - w setną rocznicę urodzin wieszcza. W czasie wojny hitlerowcy zburzyli budowlę, ale kilkanaście lat później nowy pomnik zajął miejsce starego.

Oprócz poety stojącego na centralnej części pomnika, widzimy jeszcze postacie mające symbolizować: Ojczyznę, Poezję, Męstwo i Naukę.

Krótko mówiąc - Pomnik Mickiewicza wiąże się z najważniejszymi wydarzeniami dla Krakowa.
Na filmie obleganie pomnika podczas ŚDM:


fot:LINK


Dni Kultury epizod 2 (29 stycznia  - 9 lutego 2017) to kilkanaście wpisów na temat architektury, filmów, literatury, teatru itp. Wszystko obraca się wokół kultury polskiej. Zapraszam do czytania!

Wszystkie posty z tej serii znajdziecie tu: DNI KULTURY 2017

  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pamiętaj o podstawowych zasadach Netykiety:
- nie używaj wulgaryzmów
- nie zaczynaj kłótni
- daruj sobie niepotrzebne komentarze
- nie musisz używać wielkich liter
Powodzenia!