Obrazy Jana Matejki
Część Dni Kultury o sztukach wizualnych. Czwarty odcinek.
Najbardziej znany polski malarz, który jest też najbardziej cenionym malarzem - Jan Matejko, malarz obrazów historycznych, które nie dość, że pięknie wyglądały, to przypominały zniewolonym Polakom w XIX w., że Polska była kiedyś potęgą, więc z zaborów wyjdziemy.
Oto opisy bardziej znanych jego obrazów:
Stańczyk na dworze królowej Bony po utracie Smoleńska - Przedstawia ponurego i załamanego stańczyka (czyli osobę, która miała rozbawiać) na wieść o podbiciu Smoleńska przez Wielkie Księstwo Moskiewskie. Dzieło oddaje nastrój sytuacji poprzez ciemne barwy.
Rejtan - upadek Polski - przedstawia opór Tadeusza Rejtana przeciwko rozbiorom Polski. Grozy dodaje przewrócone krzesło i rozsypane papiery, a także mężczyzna kryjący z rozpaczy ręce w dłoniach. Światło na dziele zostało bardzo dobrze ustawione, skupia nas na najważniejszej części obrazu.
Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem (na obrazku) - namalowano go na płótnie z okazji 400. rocznicy urodzin. Przedstawia Mikołaja Kopernika obserwującego niebo we Fromborku. Jako ciekawostkę podam, że obraz wykorzystał Henryk Jerzy Chmielewski w jednym z komiksów Tytus Romek i A'tomek.
Bitwa pod Grunwaldem (na obrazku z napisem"DNI KULTURY") - przedstawiono tu ogólny natłok ludzkości polsko-litewskiej walczącej przeciwko Krzyżakom.
~~~~~
Dni Kultury (2 - 15 stycznia 2017) to
kilkanaście wpisów na temat architektury, filmów, literatury, teatru
itp. Wszystko obraca się wokół kultury polskiej. Zapraszam do czytania.
Pierwszy odcinek: Kościół Mariacki [DNI KULTURY 2017]
Drugi odcinek: Film "Ida" [DNI KULTURY 2017]
Trzeci odcinek: Fraszki Jana Kochanowskiego [DNI KULTURY 2017]
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Pamiętaj o podstawowych zasadach Netykiety:
- nie używaj wulgaryzmów
- nie zaczynaj kłótni
- daruj sobie niepotrzebne komentarze
- nie musisz używać wielkich liter
Powodzenia!