Dzisiaj Kościół katolicki w Polsce obchodzi XX Dzień Judaizmu.
Św. Jan Paweł II Żydów określał jako starszych braci w wierze, a Benedykt XVI - naszymi ojcami w wierze. Nic dziwnego. To Stary Testament wprowadza nas w Nowy. Judaizm więc wprowadza nas w chrześcijaństwo.
Często traktuje się Żydów jako odmieńców, towarzyszą nam uprzedzenia co do nich. A nie można zapomnieć, że oni są nieodłącznie związani z Polską. Pojawili się już ponad 1000 lat temu jako kupcy. Przez wiele lat traktowano ich z szacunkiem, jednak w ostatnim stuleciu po wielu zagładach Żydów powstały różne stereotypy na ich temat.
Niegdyś cieszyli się poważaniem władców, o czym świadczy nieoficjalny przydomek Kazimierza Wielkiego - Król chłopów i Żydów. Dziś po Żydach zostało mnóstwo cmentarzy, dziś zaniedbanych i zniszczonych.
Z ich tradycji uczyli się chrześcijanie. Czytania Pięcioksięgu (Księga Rodzaju, Księga Wyjścia, Księga Liczb, Księga Kapłańska i Księga Powtórzonego Prawa) dziś przecież czyta się podczas Mszy Świętych. Jezus był Żydem, Jego matka - Żydówką. Józef (opiekun) - potomkiem Dawida, króla izraelskiego.
Dziś po raz XX obchodzimy Dzień Judaizmu - dzień, w którym uświadamiamy sobie, kim są wyznawcy tej religii i staram się odepchnąć uprzedzenia i stereotypy.
fot: LINK
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Pamiętaj o podstawowych zasadach Netykiety:
- nie używaj wulgaryzmów
- nie zaczynaj kłótni
- daruj sobie niepotrzebne komentarze
- nie musisz używać wielkich liter
Powodzenia!