29.01.2017

Pałac Łazienkowski [DNI KULTURY 2017]


Pałac Łazienkowski w Warszawie
Architektoniczna część Dni Kultury. Czternasty odcinek (wznawiamy serię!)

Pałac Łazienkowski - niegdysiejszy pawilon łaźni dla Stanisława Lubomirskiego - ma wiele nazw, np. pałac Na Wodzie, pałac Na Wyspie.

Dla Stanisława Lubomirskiego pałacyk zbudowano w XVII w., a przebudowano w XVIII w. dla króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Służył mu (w sensie pałacyk) jako letnia rezydencja. To tutaj odbywały się obiady czwartkowe - spotkania, na które król zapraszał znanych ludzi, np. Ignacego Krasickiego, Józefa Wybickiego.

Dla króla łaźnie zmieniono w piękny pałac. Jak mogliście zauważyć czytając o Zamku Królewskim [DNI KULTURY 2017], król Stanisław August bardzo lubił bogactwo i pełen przepychu wystrój wnętrz. Jednym z pomieszczeń, którego w pałacu nie mogło zabraknąć, była Sala Balowa. Dobudowana została specjalnie dla króla. Do tego miejsca zapraszano znamienitych gości i tutaj prowadzono zabawy.

W swojej letniej rezydencji władca nie zapomniał o Galerii Obrazów - wszak chciał pokazać, że ma kolekcjonerskie zapędy. Znalazło się tu kilka obrazów Rembrandta. Niegdyś sala galerii służyła jako miejsce do gry w bilarda.

Pokój Bachusa to część jeszcze z czasów łaźni Lubomirskiego. To tutaj było miejsce do odpoczynku po kąpieli.

Nie zapomniano także o Kaplicy. Jej dzisiejszy wygląd znacznie różni się od tego z czasów stanisławowskich. Ołtarz, który kiedyś tam stał, zaginął. Kolory ścian także się różnią.

Sala Jadalna także zachwycająca bogactwem. Tutaj jadano obiady. Przynoszono stoły z kuchni i ucztowano.

Umieszczona w samym centrum Rotunda ma upamiętniać wielkich rodaków, między innymi sławnych królów, którzy zasłużyli się w polskiej historii. Ten fakt podkreśla napis na podłodze: Postawieni za wzór pożyteczny dla świata (z łaciny).



Dni Kultury epizod 2 (29 stycznia  - 9 lutego 2017) to kilkanaście wpisów na temat architektury, filmów, literatury, teatru itp. Wszystko obraca się wokół kultury polskiej. Zapraszam do czytania!


Wszystkie posty z tej serii znajdziecie tu: DNI KULTURY 2017


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pamiętaj o podstawowych zasadach Netykiety:
- nie używaj wulgaryzmów
- nie zaczynaj kłótni
- daruj sobie niepotrzebne komentarze
- nie musisz używać wielkich liter
Powodzenia!