Obrazy Stanisława Wyspiańskiego
Część Dni Kultury o sztukach wizualnych. Dziewiąty odcinek.
Ostatnio mówiliśmy o wielkim malarzu - Janie Matejce. Dzisiaj o tym, który Matejkę dobrze znał - ucznia jego szkoły, wielce cenionego. Stanisław Wyspiański (1869 - 1907) - przede wszystkim malarz i grafik, bo tymi jego zawodami dzisiaj się zajmiemy. 28 listopada br. przypadnie 110. rocznica jego śmierci.
Rysował głównie pastelami - wspomnienia z wycieczek, portrety (w które, jak możemy zauważyć, wkładał szczególnie dużo pracy i uwagi), a także rośliny. Bardzo lubił rysować widoki ze swojego okna.
Oprócz tego ilustrował niektóre ważne książki, jak Iliada Homera.
Zasłynął także jako wykonawca wielu witraży. Przypomnijcie sobie, jak w pierwszym odcinku DNI KULTURY pisałem o Kościele Mariackim . Wtedy mówiłem o jednym z witraży - 16 scen z życia Najśw. Maryi Panny. Bardzo znanym witrażem jest Bóg Ojciec - stań się! (obok na obrazku) , czyli Bóg wyprowadzający świat z chaosu. Witraż nie tylko zachwycająco piękny, ale i pełen przenośni. Dzieło oglądać możemy w Kościele św. Franciszka z Asyżu w Krakowie.
Dni Kultury (2 - 15 stycznia 2017) to kilkanaście wpisów na temat architektury, filmów, literatury, teatru itp. Wszystko obraca się wokół kultury polskiej. Zapraszam do czytania.
Czwarty odcinek: Obrazy Jana Matejki [DNI KULTURY 2017]
Piąty odcinek: Utwory muzyczne Chopina [DNI KULTURY 2017]
Szósty odcinek: "Zemsta" Fredry [DNI KULTURY 2017]
Siódmy odcinek: Zamek Królewski [DNI KULTURY 2017]
Ósmy odcinek: Polska epopeja narodowa [DNI KULTURY 2017]
Już 15 stycznia - w niedzielę - rusza quiz podsumowujący Dni Kultury! Więcej dowiecie się niedługo!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Pamiętaj o podstawowych zasadach Netykiety:
- nie używaj wulgaryzmów
- nie zaczynaj kłótni
- daruj sobie niepotrzebne komentarze
- nie musisz używać wielkich liter
Powodzenia!