12.01.2017

Polskie tańce narodowe [DNI KULTURY 2017]


Polskie tańce narodowe
Muzyczna część Dni Kultury. Dziesiąty odcinek.

Nieodłączną część polskiej muzyki od kilku wieków stanowią tańce. To na podstawie tanecznych melodii tworzyli swoje utwory znani muzycy, jak Fryderyk Chopin [zobacz: DNI KULTURY - 5. odcinek].Wiele z nich na pewno kojarzycie, znacie, lub może tańczyliście. Czas sobie odświeżyć pamięć!

Z okolic Krakowa wywodzi się taniec, którego w zeszłym roku nauczyło się wielu młodych z całego świata, a oglądał go nawet papież Franciszek - taniec Krakowiak. Żywy i skoczny, zwykle tańczony w strojach ludowych krakowskich.
A kto nie słyszał o polonezie, tańcu wykonywanym na wielu uroczystościach - przecież to też jest polski taniec mimo francuskiej nazwy (polonaise - polski). Charakteryzuje go powolniejszy rytm, wykonywany dostojnie. Niegdyś szlachta wykonywała go przed królem, a mieszczanie podczas uroczystości ślubnych. Usłyszymy go także w kolędach, np. Bóg się rodzi. Jako ciekawostka: opis znalazł się w "Panie Tadeuszu" A. Mickiewicza [zobacz: DNI KULTURY - odcinek ósmy]
Radosny taniec, niegdyś tańczony w całej Europie - mazur! Mazurem nazywano mieszkańca Mazowsza - stamtąd pochodzi nazwa.

Najszybszy z polskich tańców narodowych to skoczny oberek - obecnie rzadko tańczony, ale wciąż się o nim pamięta! Często dodaje się do niego różne ozdobne kroki, by pokazać radość z tańczenia go. Pochodzi z obszarów wiejskich, gdzie często wykonywano go na ślubach. Często niestety wiązał się z pewnymi siniakami i zderzeniami z innymi tancerzami...
Ostatni polski taniec narodowy - Kujawiak, który, jak sama nazwa mówi - pochodzi z Kujaw. Spokojniejszy niż oberek, ale szybszy niż mazur.

Dni Kultury (2 - 15 stycznia 2017) to kilkanaście wpisów na temat architektury, filmów, literatury, teatru itp. Wszystko obraca się wokół kultury polskiej. Zapraszam do czytania.

 
Już 15 stycznia - w niedzielę - rusza quiz podsumowujący Dni Kultury! Więcej dowiecie się niedługo! 
 

  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pamiętaj o podstawowych zasadach Netykiety:
- nie używaj wulgaryzmów
- nie zaczynaj kłótni
- daruj sobie niepotrzebne komentarze
- nie musisz używać wielkich liter
Powodzenia!