9.01.2017

Zamek Królewski [DNI KULTURY 2017]


Zamek Królewski w Warszawie.
Architektoniczna część Dni Kultury. Siódmy odcinek.

Już tydzień trwa seria DNI KULTURY, serdecznie dziękuję za czytanie!

Ważnym punktem pobytu w Warszawie jest zwiedzanie Zamku Królewskiego. Nie mogłem się powstrzymać i trochę inspiruję się wirtualną wycieczką po Zamku: LINK.

Uwagę zwraca obecny w każdym pokoju przepych i bogactwo. Co prawda jest to tylko odwzorowanie, ale zawsze w pewnym sensie oddaje to, co było kiedyś. Zamek doszczętnie zniszczono w 1944 r. podczas II wojny światowej. Odbudowy doczekał się dopiero w 1971 r.

W Pokoju Marmurowym - najwcześniej zbudowanym przedpokoju na Zamku - uwagę przykuwają wszechobecne portrety, których znajduje się tu 22. Przedstawiają królów Polskich.

Złoto-biała, bogato zdobiona Sala Tronowa. W tym miejscu król Stanisław August przyjmował najważniejsze osobistości oraz organizował wielkie święta. Najprawdopodobniej wiele ozdób pochodzi z włoskich i francuskich warsztatów. Tron zdobi 86 srebrnych orłów. Po III rozbiorze orły przyczerniono i stworzono z nich pruskie.

Pokój Audiencjonalny Stary niewiele przypomina Salę Tronową. Ta poprzednia odznaczała się jaskrawymi barwami i wielkim bogactwem. Tu dominuje kolor ciemnoczerwony oraz ciemnozłoty. Pokój był starą salą tronową używaną przez króla Stanisława Augusta. Ozdobę stanowią obrazy wykonane w ciemnych barwach najprawdopodobniej przedstawiające rodziców króla, a reszta - jego cechy.

Pokój Sypialny - uważany za najpiękniejszy.

Wielkim przepychem odznacza się także Sala Rycerska - Przedpokój senatorski. Poprzedza Salę Tronową. W tej sali król Poniatowski chciał uczcić ważne osoby w historii Polski.


Dni Kultury (2 - 15 stycznia 2017) to kilkanaście wpisów na temat architektury, filmów, literatury, teatru itp. Wszystko obraca się wokół kultury polskiej. Zapraszam do czytania.
 
Już 15 stycznia - w niedzielę - rusza quiz podsumowujący Dni Kultury! Więcej dowiecie się niedługo! 

  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pamiętaj o podstawowych zasadach Netykiety:
- nie używaj wulgaryzmów
- nie zaczynaj kłótni
- daruj sobie niepotrzebne komentarze
- nie musisz używać wielkich liter
Powodzenia!